logo ku demokracji

II edycja warsztatów „Ku demokracji”

Kiedy na Ukraińskim Euromajdanie miały miejsce najbardziej krwawe wydarzenia, grupa liderów z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów doszła do wniosku, że nie można stać z i czekać z założonymi rękami. Uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest pomóc naszym Ukraińskim sąsiadom ruszyć w kierunku Unii Europejskiej i zachodnioeuropejskiego pojęcia demokracji. Tak narodził się projekt Letniej Szkoły Liderów Ku Demokracji, wspólnego tygodniowego szkolenia dla organizacji pozarządowych i akademickich z Polski i Ukrainy. Jej pierwszym owocem jest założona przez absolwentów organizacja studencka, działająca na rzecz normalizacji ukraińskiego systemu polityczno– społecznego. Za główny cel drugiej edycji postawiliśmy sobie dalszą integrację środowisk z Polski i Ukrainy oraz szlifowanie kompetencji uczestników. Była to bardzo różnorodna grupa. Pośród 15 uczestników z Ukrainy gościliśmy przedstawicieli siedmiu różnych organizacji z wielu miast. Polskę reprezentowali głównie działacze NZSu.

Zajęcia prowadzone były przez trenerów oraz profesjonalistów z dziedzin interesujących aktywistów NGO, a także aktywnych menedżerów pracujących w różnych branżach. Warsztaty dotyczyły przede wszystkim kształtowania miękkich kompetencji lidera, motywowania siebie i współpracowników do rozwoju a także mediów społecznościowych, zbierania funduszy, czy zarządzania projektami. Jednym z ciekawszych szkoleń było ćwiczenie z wystąpień przed kamerą telewizyjną.

Poza zajęciami mieliśmy okazje poznać okolice, szczególnie przepiękne miasto – Włodawa, zwane miejscem spotkań trzech kultur. Bliskie położenie względem jeziora Białego oraz rzeki Bug sprawiła, że to tam spędzaliśmy wolny czas . Jak na aktywną młodzież przystało – na sportowo, przepływając kajakami wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej.
Po wspólnym tygodniu, uczestnicy wymiany rozjechali się po swych domach, aby móc na własnej skórze przetestować nowe pomysły, a także – gorąco na to liczymy – aby kierować Ukrainę na szybsze tory wiodące Ku Demokracji.

I edycja warsztatów „Ku demokracji”

Pierwsza edycja (sierpień 2014) „Ku Demokracji” zaowocowała stworzeniem niezależnej organizacji studenckiej na Ukrainie. Liderzy zainspirowani polską historią i obecną działalnością organizacji pozarządowych zdecydowali się na stworzenie czegoś o zupełnie nowej jakości. Uzbrojeni w wiedzę i wsparcie działaczy w Polsce, dziś tworzą grupę sprzeciwiającą się patologiom ukraińskiego systemu i organizując na nowo akademickie środowisko na Ukrainie.

 

Do pobrania:

Lista uczestników w 2014 roku

Lista uczestników w 2014 roku

 

KONTAKT

Koordynator projektu

Karolina Olejak Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych


 

Poznaj nas w społecznościach

facebookikon

Masz pytania? Napisz do nas!

14 + 7 =